برای خودت زندگی کن نه برای دیگران

روانشناسی

قاطعیت داشته باشید

قاطعیت داشته باشید

قاطعیت یکی از ویژگیهای افراد موفق است  ٬  انسانهاي قاطع جذبه خاصی برای دیگران دارند  ٬  تسلیم حرف زور نمی شوند  ٬  اگر در زندگی قاطعیت نداشته باشید  ٬  بازیچه نظرات دیگران می شوید  ٬  فردی خواهید شد که هر کس هر چه بخواهد به شما تحمیل می کند . شما باید حقوق خود را بشناسید و برای کسب آن ایستادگی کنید . اگر این کار را نکنید دیگران نقش شما را تعیین خواهند کرد  ٬  آنوقت شما نمی توانید خودتان باشید  ٬  فضای زندگی تان کم می شود  ٬  آزادی حرکت را از دست می دهید و بهای آنرا با رفتارهای عصبی که از خود بروز می دهید می پردازید قاطعیت را با تجاوز نباید برابر دانست  ٬  اکثر مردم قاطعیت را نوعی تجاوز می دانند و می گویند تجاوز کار بدی است . این افراد بین محبوب بودن و مورد احترام قرار گرفتن فرق نمی گذارند . آنها اختلاف بین خودخواهی به معنی بد کلمه و خودخواهی به مفهوم خوب آنرا نمی دانند . البته مشابه دانستن قاطعیت با تجاوز بیشتر بهانه ایست برای افراد غیر قاطع که جرات و جسارت قاطعیت و حرف زدن را ندارند و به بهانه تجاوز از انجام آن طفره می روند . بعضی افراد فاقد قاطعیت هستند چون مهارت لازم را با تجربه و تمرین بدست نیاورده اند  ٬  دوستان و اقوامشان بدون داشتن استعداد بیشتری از آنها پیشی می گیرند ولی آنها سالهای سال در همان شغل می مانند . چون روش تفریع گرفتن را یاد نگرفته اند . عده ای نیز با تقاضاهایی موافقت می کنند و پاسخ آری می دهند که مایل به انجام آن نیستند  ٬  چون آنها هیچ وقت هنر « نه گفتن » را یاد نگرفته اند . اگر در مسیر موفقیت گام گذاشته اید قاطعیت را فراموش نکنید . در زیر چند نمونه از رفتار قاطع را ذکر می کنیم تا شما هم خود نمونه های آن را بسازید و در زندگی روزانه تان با مردم اجرا کنید .

- به مغازه ای ( حتی المکان شیک و مدل بالا ) بروید و بدون اینکه چیزی بخرید یک اسکناس مثلاً  500  تومانی خرد کنید . هفته دوم اسکناس بزرگتری بدهید و پول خرد بگیرید  ٬  ولی مراقب باشید چیزی نخرید . حتی الامکان به مغازه ای بروید که شما را نمی شناسند . اگر به شما پول خرد دادند  ٬  بگیرید و تشکر کنید و اگر هم ندادند باز هم تشکر کنید و به هیچ وجه ناراحت یا عصبانی نشوید .

- به یک دکه روزنامه فروشی بروید . یک اسکناس  200  تومانی بدهید و یک روزنامه  20  تومانی بخرید  ٬  هفته دوم این کار را با یک اسکناس  500  تومانی تکرار کنید و برای اینکار معذرت خواهی نکنید . چون شما فروشنده را مجبور نمی کنید  ٬  می توانید بگویید پول خرد نداریم و به شما روزنامه ندهد .

- به یک آبمیوه فروشی بروید و تقاضای یک لیوان آب بکنید .

 

- وقتی به یک میوه فروشی می روید و می گویید مثلاً « یک کیلو سیب بدهید »اگر ميوه فروش (چه اشتباهاً و چه عمداً ) بجای یک کیلو سیب  ٬  سه کیلو داد  ٬  نگویید خوب اشکال نداره و همان سه کیلو را بخرید . حتی اگر پول سه کیلو را نیز داشتید قبول نکنید به میوه فروش با قاطعیت ولی آرام و مودبانه بگویید « من فقط یک کیلو سیب میخواستم نه سه کیلو ».

اینها مثالهایی از قاطعیت رفتار است که باید در طی روز در مواجهه با دیگران اجرا کرد . البته نتایج اولیه ممکن است خیلی زود حاصل شود  ٬  اما آنها فقط شروع برنامه قاطعیت است . همین که شروع به رفتار متفاوت با مردم کردید آنها نیز رفتار متفاوتی با شما خواهند داشت . همین که یاد بگیرید برای احقاق حقوق خود ایستادگی کنید  ٬  مردم نیز نسبت به شما واکنش متفاوتی خواهند داشت . این امر شما را به رشته تجاربی در زندگی راهنمایی می کند  ٬  شما تغییر کرده رشد می کنید و در نتیجه درباره آنچه می خواهید و لازم دارید ایده های روشنتری به دست می آورید . این تغییرات یک شبه حاصل نمی شود . شما به نقطه ای نمی رسید که بگویید من آنجا هستم  ٬  همیشه برای پیشرفت جا هست . موانع و مشکلات پیش می آیند و تکرار می شوند اما با مهارتهای قاطعیت که در اختیار دارید معمولاً می توانید آنها را برطرف کرده یا درک کنید وسخن آخر اینکه « قاطعیت سعی دارد بگوید خود را کنترل کنید نه اینکه دیگران شما را کنترل کنند ».

 

 

+ نوشته شده در  ۸۷/۰۴/۲۱ساعت 15:1  توسط وحید بهمن آبادی  |