برای خودت زندگی کن نه برای دیگران

خدا داره تو رو می بینه حواست باشه چی کار میکنی

قاطعیت داشته باشید

قاطعیت داشته باشید

قاطعیت یکی از ویژگیهای افراد موفق است  ٬  انسانهاي قاطع جذبه خاصی برای دیگران دارند  ٬  تسلیم حرف زور نمی شوند  ٬  اگر در زندگی قاطعیت نداشته باشید  ٬  بازیچه نظرات دیگران می شوید  ٬  فردی خواهید شد که هر کس هر چه بخواهد به شما تحمیل می کند . شما باید حقوق خود را بشناسید و برای کسب آن ایستادگی کنید . اگر این کار را نکنید دیگران نقش شما را تعیین خواهند کرد  ٬  آنوقت شما نمی توانید خودتان باشید  ٬  فضای زندگی تان کم می شود  ٬  آزادی حرکت را از دست می دهید و بهای آنرا با رفتارهای عصبی که از خود بروز می دهید می پردازید قاطعیت را با تجاوز نباید برابر دانست  ٬  اکثر مردم قاطعیت را نوعی تجاوز می دانند و می گویند تجاوز کار بدی است . این افراد بین محبوب بودن و مورد احترام قرار گرفتن فرق نمی گذارند . آنها اختلاف بین خودخواهی به معنی بد کلمه و خودخواهی به مفهوم خوب آنرا نمی دانند . البته مشابه دانستن قاطعیت با تجاوز بیشتر بهانه ایست برای افراد غیر قاطع که جرات و جسارت قاطعیت و حرف زدن را ندارند و به بهانه تجاوز از انجام آن طفره می روند . بعضی افراد فاقد قاطعیت هستند چون مهارت لازم را با تجربه و تمرین بدست نیاورده اند  ٬  دوستان و اقوامشان بدون داشتن استعداد بیشتری از آنها پیشی می گیرند ولی آنها سالهای سال در همان شغل می مانند . چون روش تفریع گرفتن را یاد نگرفته اند . عده ای نیز با تقاضاهایی موافقت می کنند و پاسخ آری می دهند که مایل به انجام آن نیستند  ٬  چون آنها هیچ وقت هنر « نه گفتن » را یاد نگرفته اند . اگر در مسیر موفقیت گام گذاشته اید قاطعیت را فراموش نکنید . در زیر چند نمونه از رفتار قاطع را ذکر می کنیم تا شما هم خود نمونه های آن را بسازید و در زندگی روزانه تان با مردم اجرا کنید .

- به مغازه ای ( حتی المکان شیک و مدل بالا ) بروید و بدون اینکه چیزی بخرید یک اسکناس مثلاً  500  تومانی خرد کنید . هفته دوم اسکناس بزرگتری بدهید و پول خرد بگیرید  ٬  ولی مراقب باشید چیزی نخرید . حتی الامکان به مغازه ای بروید که شما را نمی شناسند . اگر به شما پول خرد دادند  ٬  بگیرید و تشکر کنید و اگر هم ندادند باز هم تشکر کنید و به هیچ وجه ناراحت یا عصبانی نشوید .

- به یک دکه روزنامه فروشی بروید . یک اسکناس  200  تومانی بدهید و یک روزنامه  20  تومانی بخرید  ٬  هفته دوم این کار را با یک اسکناس  500  تومانی تکرار کنید و برای اینکار معذرت خواهی نکنید . چون شما فروشنده را مجبور نمی کنید  ٬  می توانید بگویید پول خرد نداریم و به شما روزنامه ندهد .

- به یک آبمیوه فروشی بروید و تقاضای یک لیوان آب بکنید .

 

- وقتی به یک میوه فروشی می روید و می گویید مثلاً « یک کیلو سیب بدهید »اگر ميوه فروش (چه اشتباهاً و چه عمداً ) بجای یک کیلو سیب  ٬  سه کیلو داد  ٬  نگویید خوب اشکال نداره و همان سه کیلو را بخرید . حتی اگر پول سه کیلو را نیز داشتید قبول نکنید به میوه فروش با قاطعیت ولی آرام و مودبانه بگویید « من فقط یک کیلو سیب میخواستم نه سه کیلو ».

اینها مثالهایی از قاطعیت رفتار است که باید در طی روز در مواجهه با دیگران اجرا کرد . البته نتایج اولیه ممکن است خیلی زود حاصل شود  ٬  اما آنها فقط شروع برنامه قاطعیت است . همین که شروع به رفتار متفاوت با مردم کردید آنها نیز رفتار متفاوتی با شما خواهند داشت . همین که یاد بگیرید برای احقاق حقوق خود ایستادگی کنید  ٬  مردم نیز نسبت به شما واکنش متفاوتی خواهند داشت . این امر شما را به رشته تجاربی در زندگی راهنمایی می کند  ٬  شما تغییر کرده رشد می کنید و در نتیجه درباره آنچه می خواهید و لازم دارید ایده های روشنتری به دست می آورید . این تغییرات یک شبه حاصل نمی شود . شما به نقطه ای نمی رسید که بگویید من آنجا هستم  ٬  همیشه برای پیشرفت جا هست . موانع و مشکلات پیش می آیند و تکرار می شوند اما با مهارتهای قاطعیت که در اختیار دارید معمولاً می توانید آنها را برطرف کرده یا درک کنید وسخن آخر اینکه « قاطعیت سعی دارد بگوید خود را کنترل کنید نه اینکه دیگران شما را کنترل کنند ».

 

 

+ نوشته شده در  ۸۷/۰۴/۲۱ساعت 15:1  توسط وحید بهمن آبادی  |